19 Kasım 2009 Perşembe

mükemmelliyetçi misiniz? emin misiniz? ! ! !İş yerinden bir arkadaşım mail atmış.

Kadınlar için, çok çalışan, hep çalışan, herkese  ve herşeye yetişmeye çalışan, yaptığını da alasıyla eksiksiz yapmaya çalışan, eşini çok seven ve ona kıyamayan, çocuğunu çok seven ve ona kıyamayanlar dan iseniz -tıpkı kozasından çıkacak kelebeğe kıyamayıp kendince yardıma kalkışan kişi gibi- 
Aferini hak ettiniz....
mi acaba?
Belki sizede bir yerlerden gelmiştir.
Gelmediyse ve henüz okumadıysanız ve hala saçınızı süpürge ediyorsanız, buyrun okuyun.......

*********************************

“Mükemmel kadın” denildiğinde aklınıza ne gelir? Toplumun ve yaşamın üstüne

yapıştırdığı tüm sıfatları eksiksiz yerine getiren kadın!

Mükemmel Kadın Olmayın!

İyi bir eş, anne, dişi, seksi, ev hanımı, iş kadını, dost, evlat, sevgili ve daha birçok şey olan mükemmel kadın, neden mutsuz olur? Çünkü bu kadınlar başkaları için yaşarlar!

Bir ilişkide kadın, eşinin hayatını gereğinden fazla kolaylaştırdığında, iyi bir iş yapmış olmaz. Her sorunu çözebilen, sorumlulukları üstünde taşıyan, düzeni koruyan ve bunun için insanüstü çaba gösteren kadın, karşısındaki erkeğin genetiğini bozar.

İnsan doğası almaya, tüketmeye eğilimlidir ve rahata çabuk alışır. Mükemmel kadın, her konuda başarılı olduğundan, karşısındakine yapacak bir şey bırakmaz. Armut piş, ağzıma düş! İlişkiler, paylaşım olmadan büyümez.

Kadın ve erkeğin gelişimi, yaşamın getirdiği sorumluluklar, dersler ve çaba ile doğru orantılıdır. Çocuğunun okul ödevlerini kendisi yapan bir anne, evladının öğrenmesini ve yeteneklerini geliştirmesini engellediğinin farkında değildir. Aynı durum ilişkilerde de geçerlidir. Eşinin işlerini üstlenen, yapması gerekenleri onun yerine yapan, beceremediklerini bir şekilde halleden mükemmel kadın, mutsuz olmaya mahkumdur.

İşin garip tarafı, bu yapıdaki kadınların ilişkileri genellikle hayal kırıklığı ile biter. En çok aldatılan, terk edilen kadınlar, kusursuz kadınlardır.

Neden aldatıldıklarını anlayamazlar. Üstelik, eşlerinin seçtikleri kadınlar, kendilerinden çok daha vasıfsız olanlardır. “Benim neyim eksikti?” Bu cümlenin cevabı havada kalacaktır, hatta şok etkisi bile yaratabilir ama eksik olan kusurdur.

İlişkiler paylaşım üzerine kuruludur. Mükemmel kadın, eşinin yapacaklarını üstüne aldığında, zaferlerini de elinden almış olur. Çaba göstermek, uğraşmak için ortada sebep bırakmaz. Heyecanı, hevesi kalmayan bir eş, doğal olarak gidip, kendini göstereceği, yaratacağı başka ortamlar arar.
Çevrenizdeki insanları bir düşünün. İçlerinde, mükemmel olduğuna inandığınız ama hala neden evlenemediğini ya da mutsuz bir ilişkisi olduğunu anlayamadığınız kişiler yok mu? Dışarıdan bakıp, dört dörtlük kadın dediklerinizle birlikte yaşadığınızı hayal edin. Hazır bir hayat. İlk başlarda çok keyifli gelse de, zaman içinde son derece sıkıcı, tek düze ve
boş bir yaşam şeklini alır. İnsani egonuz zarar görür.

Mükemmellik, kendinden vazgeçmek demektir. Sürekli başkaları için yaşamak, onların ihtiyaçlarını gidermek, onların sevdiklerini seçmek ve hazırlamak, hep başkalarını düşünmek, mükemmel kadını kişiliksiz kılar. Kendi hayatından vazgeçmek, saçının her telini süpürge etmek, gereksiz özveri ve fedakarlık göstermek, karşı taraftan alkış ve takdir almaz. Düzenli olarak bunlar yapıldığı için, görevmiş gibi algılanır ve kıymet bilinmez.

Kusursuz ve mükemmel olmak, sadece zarar verir. Eşini, çocuğunu, kendini hatta dostlarını bile zor bir psikolojik sürece sokar. İlişkiler paylaştıkça değer kazanır ve keyif verir. Mükemmel kadın mutlu olamaz.

Başkalarının hayatını düzenlerken, kendine ait bir yaşamı unutur.

İnsan dediğin kusurlu olur. Hataları, yanlışları ile var olur. Mükemmellik, insana ait değildir. Kusursuz veya mükemmel kadın olmayın. Bu sizi ancak, ruhsal köle ve yaşam hizmetçisi yapar .
ERKEKLER NEDEN ALDATIR
Gülden Aydın' ın Fikret Şeneş' (Türk Popu'nun ilk kadın söz yazarı ) le röportajından.

- Esiniz Bedii Bey sizi çok kırmış ?

- Hem de nasıl. Büyük bir şok yaşadım. Çok büyük bir aşk vardı. Çok fedakarlık yaptım. Yeniden bir insan yarattım ve milyoner ettim. Nerede yanıldığımı çıkarmaya çalıştım. Seneler sonra bunun cevabini bir tiyatro oyunundan aldım: Bir kadını seneler sonra kocası aldatıyordu. 
Kadın nedenini söylediği an, buldum, buldum diye bağırdım. Piyeste doktor koca zengin oluyor ve asık olduğu kadın için karısına ayrılmak istediğini söylüyor. Kadın yakın  arkadaşıyla dertleşirken soruyor:

-Nerede yanlış yaptım?

Arkadaşının cevabı birçok kadının problemini çözüyor. Diyor ki:-Kocan sana o kadar çok borçlandı ki...
Bana birini göstersene alacaklısını seven?

Bu yüzden sana düşman oldu. Fazla fedakarlık hiç
kimse için iyi değil. Dost için de ayni, sevgili için de, koca için de...

*******************************

Durum böyle.

Her ne kadar ben " mükemmel kadın, neden mutsuz olur? Çünkü bu kadınlar başkaları için yaşarlar!"   kısmına katılmasam da.

Erkeklere de egolarını tatmin ettirecek kadar iş bırakabiliriz değil mi?
Bunu da tamamen mükemmelliğide mükemmel olarak yapmak için yapalım    :PPPPPPPPPPPP
ha ha haaaaaaaaaa

Şaka bir yana hiç bir konuda mükemmel olmadığımı düşünüyorum.
Ve bu mükemmel olmadığım konularda da mükemmelleşmeye çalışmıyorum.
Yeter ki işin sonucu kendi gönlümü tatmin etsin ;)
.
.
*********************************

Hiç yorum yok: