20 Ocak 2012 Cuma

Rusya-2- Moscow Zoo

Eveeet işte sonunda olan oldu!
Ben yazdım yazacağım derken nasıl olduysa olmuş ve fotoğrafların bir kısmı yok olmuş :(
Ama nasıl ? sorusunun cevabını bir türlü bulamıyorum ve sanki bunu bilmem birşeyi değiştirecekmiş gibi daha da sinir oluyorum.
Hangisinin daha ağır bastığının kararına varmadığım iki duygu beni yiyor şu an;
Sinirliyim ve üzgünüm.
Fakat ne çare. 
Kendimi teselli :  Bir kısmı halen duruyor. Eski makine  ile çektiklerimiz. Yani çok az bir kısmı  :((((


Her neyse....

Bu defa ben yükleyemeden yok olan resimlere inat, isteksizce zihnimde üreyen cümleleri parmaklarım tıkır tıkır yazıyor !!!
Murphy kanunu diyesim gelmiyor bu defa içimden!

Evet programın yapıldığı yere ve şartlara bağlı olarak bazıları ekstra şanslı olabiliyor.  Bu sefer bizde şanslı olan A.Y. oldu. Bu durum 3,3 lik yavruyu memnun edince bizde memnun + mutlu + mesut olduk  :)
Daha öncede bahsettiğim gibi bu yazımı Moscow Zoo-Moskova Hayvanat Bahçesi üzerine yazacaktım.


1 tam günümüzü burada geçirdik.

Eğer keyifli bir tatil/seyahat geçirmek istiyorsanız, birlikte olduğunuz herkesin "imkanlar dahilinde" sevdiği şeyi o programa dahil etmelisiniz.

Bu eksende A.Y. yi bu gezi programı sırasında tam 2+0,5+05 kere muradına kavuşturduk. Yanlış okumadınız hepi topu 10 günlük Rusya gezimizde 2 büyük ve 2 kezde küçük denebilecek hayvanat bahçesine gittik. (küçüklerden birisi sadece böcek, sürüngen ve bazı deniz canlılarını içeren )

İlk kez bu kadar yakından akbaba gördük. A.Y. nin oyuncak plastik hayvanlarının içinde akbaba var ve en çok oynadığı hayvanlardan biri idi.


Resim orjinali kadar korkunç görünmüyor.
Neredeyse kafasının uzunlu kadar olan gagası bilmem bu konuda size bir fikir verirmi.İlk defa karınca yiyen gördük. A.Y. için hayvanların hepsi çook ilginçken, benim için en ilgi çekicilerinden biri bu hayvanlar oldu.

Baya cüsseli hayvanlarmış. Burnunu demirlerin arasından yiyecek aramak ve koklamak için uzattığında çok şirin görünüyordu.Bu ayı da kendisine atılan elmaları, bisküvileri v.s.  iri cüssesi ile kendisine ayrılan bölümdeki davetsiz ve hatta istenmeyen olduğunu düşündüğüm hafif ve çevik kuşlara kaptırmaktan yiyemedi.
(al işte! insan aklı her yere ve duruma bir pislik, fesat sokmazsa olmuyor.-Ey okuyan kişi seni tenzih ederim- Neden mi bahsediyorum; hemen hayvancağızın bölümündeki kuşlara istenmeyen damgası yapıştırmama yazdıktan sonra sinir oldumda ondan. Belki hayvanlar böyle çok mutlu, belki birbirlerini eğliyorlar ! )

İlk defa kutup ayısı gördük.(bizim için gayet güzel bir havada o kendisine tahsis edilen yerde karları üzerinde gezinip, yukardan sistematik biçimde dökülen karların altında keyif yapılıyordu. Tabi asıl evinden, yurdundan, ait olduğu yerden kopartılıp buraya getirilmiş bir hayvan ne kadar keyifli olabilirse işte :(
Aslında bu bağlamda hayvanat bahçesine gitmek ne derece doğru tartışılır....
Hayvanların gösteri yaptığı sirk, program v.s. tarzı yerlere ve etkinliklere zaten gitmek ve destek vermek istemiyorum, doğru bulmuyorum. Ama hayvanat bahçeleri için bazı sebeplerle bu fikri henüz tam olgunlaştıramadım.Buda başlı başına uzun bir konu.

Söylemeden geçemeyeceğim bir ayrıntı ise döndükten sonra A.Y. nerdeyse 1 haftadan fazla gece rüyasında hayvanları gördü. Tabi bunların hepsinin sadece gezi tadında rüyalar olmadığını, içinde kurtların aslanlarında olduğu sonu ağlamalı biten kabuslar olduğunu bilmem söylememe gerek var mı?

Ps : ben Rusya yazısını bitirmeden 4 postluk Almanya, Bürksel, Eindhoven (Hollanda) ve Lüxenburg gezileri yapıldı da yazılmayı bekler !

11 yorum:

esra yerebakan dedi ki...

merhaba iadeyi ziyarete geldim blogunuzu ne yazık ki daha önce farketmemiştim tanıştığımıza memnun oldum:)artık listemdesiniz emeğinize sağlık ne kadar güzel bir blog olmuş takipteyim artık...sevgiler...

İÇİMDEN GELDİGİ GİBİ~~~ dedi ki...

akbaba ve karıncayiyeni bu kadar yakından görüntülemek müthiş.

alkım dedi ki...

çin'de bir gezi sırasında fotoğraf makinamı çaldırmıştım ve makinadan çok çektiğim onca fotoğrafın gitmesine üzülmüştüm. ama insanın elinden bir şey gelmiyor işte. o üzgün ve sinirli olma halini çok iyi anlıyorum:)

bu arada akbaba'nın fotoğrafı çok etkileyici. demek ki gerçeği iyice korkutucu:) bırrr!

e. t. dedi ki...

esra;
hoş geldin, teşekkür ederim :)


içimden geldiği gibi;
evet yakından bizzat görmek çok etkileyiciydi gerçekten özellikle de akbabayı. Ama sanırım malesef o da evcilleşmiş ki resimdende belli olduğu üzere bizden hiç sakınmadı ! Ya da kendisine fazlaca güveniyodu

e. t. dedi ki...

alkım;
Çalınması dahada üzücü sanırım, geçmiş olsun.benimkisi neyseki bir kısmı :)
galiba en çok fotoğraflar hatıra kalıyor. Bazen bazı şeyleri baktıkça hatırlıyor insan.

our twins of N.Y./SEYHAN dedi ki...

esma
seni okumayi ozlemisim...:) uzunca bir zamandir yoktum. ne guzel bir tatil gecirmissiniz, masallah... kuzulara sevgiler...

e. t. dedi ki...

Seyhancım merhaba!
aslında bende yok gibiyim :) kendiminki başta olmak üzere epeydir bloglara bakamıyorum.
Tatil çok şükür güzeldi, çok zaman geçti onu bile yazamadım :)
hepinizi öptüm

Adsız dedi ki...

ne kadar tatlı bir blognuz ve anlatım biçiminiz var ..bu arada elde kalan resimlerde çok güzel yerler görmüş olmanızın kanıtı;)

KavrukSusam dedi ki...

kayıp fotograflar için çok üzüldüm bende.Çünkü aynı durumu çok kez yaşamış birisi olarak,üzüntünüzü anlayabiliyorum ...

bir karıncayiyen hayranı olarak,benden sonraki blogları dolaşırken rast gelmiş olmak çok sevindirici.

takibimdesiniz ^^

e. t. dedi ki...

Nazlı;
çok teşekkür ederim.
blogu güncelleyemediğim, tamam itiraf ediyorum, bahanem yok güncellemediğim şu günlerde böylesi gazlara çok ihtiyacım var :P
elbetteki senin iltifatının samimiyetinden hiç şüphem yok ;)


kavruksusam;
sendeki karınca yiyenlere bakmaya geliyorum hemen ;)

çok kere tv de görmüştük az bilgi sahibiydik ama gerçeği gerçekten çok şirin ve büyükmüş ben daha koyun gibi düşünmüşüm ama çok daha büyüktü. aslında birazda domuza benzettim. Öyle düşününce biraz sevimsizleşiyor gözünde gerçi. bilmiyorum aynı familyadan mı?

Adsız dedi ki...

bende blogumla cebelleşmekteyim çalıştığımdan vaktim yok bu yüzden hala çözmeye çalışıyorum ama blogumuda sizide sewmeye başladım arkadaşlar :))